Виндовс експлорер (Windows Explorer) je фајл менаџер програм који је део издања оперативног система Микрософт Виндовс (Microsft Windows) који се први пут појавио у оперативном систему Виндовс 95 па надаље. Он пружа графички кориснички интерфејс за приступ систему фајлова (датотечном систему). Уз помоћ Виндовс експлорера могуће је, поред осталог, претраживање података, копирање података, креирање фасцикли, брисање непотребних датотека или фасцикли, промена имена датотекама, штампање датотека, итд. Виндовс експлорер је такође саставни део оперативног система који представља више ставки корисничког интерфејса на монитору, као што су трака задатака (менаџер задатака) и радна површина. Контролисање рачунара је могуће без Виндовс Експлорера ако се активира команди режим за рад са карактерима. ![]() Изглед екрана Виндовс експлорера Експлорер је обично подељен у два дела: у левом делу је приказана хијерархијска структура драјва и фолдера, ![]() Траке са алатима Виндовс експлорера Експлорер има више трака са алатима (Toolbars), уобичајено су приказане Стандардна и Адресна трака са алатима а по потреби може да се укључи и трака са Линковима. ![]() Иконе на Стандардној траци са алатима Виндовс експлорера ![]() ![]() 1-Да отворите фолдер у којем сте били раније 2-Да селектоване фајлове и/или фолдере избришете 3- Да селектоване фајлове и/или фолдере пребаците у клипборд 4-Да селектоване фајлове и/или фолдере копирате на другу локацију 5-Да фајлове и/или фолдере пребаците из клипбоард-а у текући фолдер 6-Да поништите претходну операцију 7- Да отворите фолдер који је по хијерархији на вишем нивоу 8-Да подесите начин приказивања фајлова и фолдера 9-Да подесите атрибуте фајлова или фолдера 10-Да претражите фолдер Трака задатака (преглед)Трака задатака представља дугу хоризонталну траку која се налази у дну екрана. За разлику од радне површине коју могу заклонити отворени прозори, трака задатака је готово увек видљива. Састоји се из три основна дела: ![]() ![]() Дугме „Старт“ које отвара „Старт“ мени. Погледајте чланак „Старт“ мени (преглед). Средњи део показује које програме и датотеке сте отворили и омогућава вам да брзо прелазите из једних у друге. Системска трака послова укључује сат и иконе (сличице) које означавају статус одређених програма и поставки рачунара. Са линка. „Старт“ мени (преглед)„Старт“ мени представља главни улаз у програме, фасцикле и поставке на рачунару. Назива се мени јер обезбеђује листу избора, као мени у ресторану. Као што сама реч „старт“ каже, то је место са којег ћете покретати или отварати ставке. ![]()
Први кораци са „Старт“ менијемДа бисте отворили „Старт“ мени, кликните на дугме Старт у доњем левом углу екрана. Можете и да притиснете тастер са Windows логотипом на тастатури. „Старт“ мени има три основна дела: Велико лево окно приказује кратку листу програма на рачунару. Произвођач рачунара може да прилагоди ту листу, тако да се њен изглед разликује. Ако изаберете ставку Сви програми, приказује се комплетна листа програма (о којој ће више речи бити касније). На дну левог окна налази се поље за претрагу, које вам омогућава да тражите програме и датотеке на рачунару уношењем термина за претрагу. Десно окно пружа приступ често коришћеним фасциклама, датотекама, поставкама и функцијама. То је такође место где се одјављујете са оперативног система Wиндоwс или искључујете рачунар. Отварање програма из „Старт“ менија„Старт“ мени се најчешће користи за отварање програма који су инсталирани на рачунару. Да бисте отворили програм који је приказан у левом окну „Старт“ менија, кликните на њега. Програм се отвара, а „Старт“ мени се затвара. Ако не видите жељени програм, изаберите ставку Сви програми (All programs) у доњем делу левог окна. Лево окно приказује дугачку листу програма поређаних абецедних редом, иза које следи листа фасцикли. Када кликнете на неку од икона програма, он се покреће, а „Старт“ мени се затвара. Шта се налази унутар фасцикли? Још програма. На пример, када изаберете ставку Прибор (Accessories), појављује се листа програма који су ускладиштени у тој фасцикли. Кликните на било који програм да бисте га отворили. Да бисте се вратили на програме које сте видели при првом отварању „Старт“ менија, изаберите ставку Назад у доњем делу менија. Ако се икада деси да не знате чему програм служи, поставите показивач на његову икону или име. Појављује се оквир који често садржи опис програма. На пример, ако поставите показивач на калкулатор, приказује се следећа порука: „Извршава основне аритметичке задатке у оквиру калкулатора на екрану.“ Овај трик такође важи за ставке у десном окну „Старт“ менија. Можда ћете приметити да се листа програма у оквиру „Старт“ мења током времена. До тога долази из два разлога. Прво, нови програми се по инсталацији додају на листу „Сви програми“. Друго, „Старт“ мени утврђује које програме најчешће користите и поставља их у лево окно у циљу бржег приступа. ![]() Програм, датотека или фасцикла ће се појавити као резултат претраге у следећим ситуацијама:
Кликните на било који резултат претраге да бисте га отворили. Или кликните на дугме „Обриши“ да бисте обрисали резултате претраге и вратили се на главну листу програма. Такође можете да кликнете на дугме Прикажи више резултата да бисте претражили цео рачунар. Шта се налази у десном окну?Десно окно „Старт“ менија садржи везе до делова оперативног система Виндовс које ћете вероватно често користити. Ево их, одозго надоле:
На дну десног окна налази се дугме „Искључи“ (Turn off). Кликните на дугме „Искључи“ да бисте искључили рачунар. Више информација потражите у чланцима Одјављивање из оперативног система Виндовс и Искључивање рачунара: најчешћа питања. Прилагођавање „Старт“ менијаМожете контролисати које ставке се појављују у „Старт“ менију. На пример, ради лакшег приступа, „Старт“ менију можете прикачити иконе за своје омиљене програме или уклонити програме са листе. Такође можете сакрити или приказати одређене ставке у десном окну. Више информација потражите у чланку Прилагођавање „Старт“ менија. Питања за проверу знања
|
Почетна > Сајт 2009-2016. (садржаји по старом наставном плану и програму) > I Оперативни систем Windows >